analiza_toppng

Analiza składu ciała

Szeroko stosowaną metodą badania analizy składu ciała, jest impedancja bioelektryczna (BIA), która polega na przesyłaniu prądu elektrycznego, o małej mocy, przez elektrody przymocowane do kilku określonych punktów na ciele - zasada jest taka: tkanka beztłuszczowa (np. mięśnie i krew) zawiera dużo wody i elektrolitów, toteż jest dobrym przewodnikiem, podczas gdy tłuszcz już nie.
Jest to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu poznasz podstawowe cechy antromometryczne Twojego organizmu m.in: rzeczywistą masę ciała, wskaźnik BMI, zawartość i rozkład tkanki tłuszczowej, beztłuszczową masę ciała, masę mięśni, zawartość wody i inne.
W trakcie wizyty zinterpretuję wynik badania i przekażę zalecenia odnośnie dalszego postępowania dietoterapeutycznego.

Analiza składu ciała dostarcza podstawowych informacji odnośnie stanu fizycznego badanego (ponad 20 różnych parametrów), przedstawiając jednocześnie segmentalną analizę beztłuszczowej oraz tłuszczowej masy ciała, co pozwala dobrać bardziej zindywidualizowany plan treningowy.
Znajomość aktualnego składu ciała jest dobrą wskazówką, pomocną przy diagnozowaniu problemów zdrowotnych wynikających z ilości składników budowy ciała i braku równowagi pomiędzy nimi.

in1png

Sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej jest częściowo uwarunkowany genetycznie, częściowo zaś determinuje go nasza naturalna równowaga hormonalna.
Mężczyźni na przykład mają wyższy poziom testosteronu, który sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej wokół brzucha, między łopatkami i blisko narządów wewnętrznych.
Kobiety z kolei cechuje wyższy poziom estrogenu, który sprzyja odkładaniu się tłuszczu wokół bioder, ud, piersi i mięśni trójgłowych. Po przekwitaniu, kiedy u kobiet spada poziom estrogenu, tkanka tłuszczowa „przenosi się” z bioder i ud w okolice brzucha, co nadaje kobietom bardziej „jabłkowaty” kształt i zwiększa u nich ryzyko rozwinięcia chorób serca.
Najważniejszy jest rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie, dzięki niemu bowiem łatwiej oszacować ryzyko takich zaburzeń metabolizmu jak choroby serca, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i kamicę pęcherzyka żółciowego. Tłuszcz zgromadzony głównie wokół talii nadaje kształt „jabłka”(znacznie częstszy), który łączy się z większym ryzykiem dla zdrowia niż w przypadku osób o kształcie „gruszki”, u których gromadzi się głównie wokół bioder i ud (otyłość obwodowa).
Gdy zapasy tkanki tłuszczowej stają się zbyt duże, w związku z nadmierną masą ciała, pojawia się stan zapalny, a do krwi trafiają związki chemiczne powodujące powstawanie zakrzepów. Tym samym u osób o szczupłych nogach, lecz z „brzuchem piwnym” zagrożenie chorobami serca i cukrzycą jest większe niż w przypadku człowieka o tym samym BMI, ale „gruszkowatego kształtu” - to znaczy posiadającego mniej tłuszczu trzewnego.

*Ludzkie ciało składa się z wody, tkanki tłuszczowej, protein i minerałów pozostających w pewnych stosunkach.
*Woda w organizmie dzielona jest na wewnątrzkomórkową i pozakomórkową. Stosunek między nimi jest kontrolowany i utrzymywany w określonym zakresie.
*Białko łączy mięsień z wodą i jest rozprowadzane po wszystkich organach ciała.
*Beztłuszczowa masa ciała, oznacza sumę zawartości w organizmie beztłuszczowych składników tj. wody, protein i minerałów.
*Tłuszcz jest gromadzony pod skórą i między organami brzusznymi.
*Tkanka tłuszczowa podlega hydrolizie, czego wynikiem jest produkcja energii potrzebnej do normalnego funkcjonowania organizmu w przypadku gdy zasoby energii uzyskane z pożywienia są niewystarczające, nadmiar nagromadzonego tłuszczu powoduje jednak otyłość.
*Brak równowagi składników ciała może powodować otyłość, niedożywienie, obrzęki, osteoporozę itp.